Źródło: https://www.eurometogrodzenia.pl/
Zastosowanie piaskowania konstrukcji stalowych
Piaskowanie konstrukcji stalowych jest bardzo efektywną metodą oczyszczania ich powierzchni. Obiekty te posiadają główne elementy nośne, które przenoszą obciążenia na fundament. Ich mniejsze komponenty oraz ich grupy najczęściej wykonane są właśnie ze stali. Materiał ten narażony jest na uszkodzenia powodowane ekspozycją na niekorzystne warunki atmosferyczne, co może prowadzić np. do rdzewienia. Proces piaskowania w wielu przypadkach okazuje się praktycznie niezbędny, ponieważ skutecznie oczyszcza i chroni obiekty ze stali.
Piaskowanie szkieletów prętowych
Konstrukcje stalowe występują w różnych formach, z których najpopularniejszą i najczęściej stosowaną są szkielety prętowe. Wykorzystuje się je do budowy stalowych hal jedno- i wielostanowych, a także obiektów z elementami kratowymi lub pełnościennymi. Szkielety prętowe znajdują zastosowanie przy wznoszeniu budynków o sporej rozpiętości poprzecznej. Można je wykorzystać do budowy konstrukcji ramowych, kratownicowych, estakad oraz innych ustrojów przemysłowych. Szkielety prętowe stosuje się ponadto do wznoszenia konstrukcji dachów o małej rozpiętości, ze ścianami wykonanymi w technologii żelbetowej wylewanej lub tradycyjnej murowanej.
Piaskowanie szkieletów prętowo-cięgnowych
Inną formą konstrukcji stalowych poddawanych piaskowaniu są szkielety prętowo-cięgnowe. Wykorzystuje się je do tworzenia konstrukcji dachów z dużymi rozpiętościami, a także konstrukcji mostów wiszących. Do budowy zbiorników z blach stalowych można natomiast zastosować konstrukcje stalowe powierzchniowe. Ich podstawowym elementem nośnym jest w takim przypadku powierzchnia zbiornika na płyn, którą wykonuje się blach stalowych poddanych zespawaniu.