Źródło: https://alkan.pl/
Świetlówki liniowe energooszczędne oraz inne rodzaje
Świetlówki liniowe energooszczędne są najprostszym, ale nie jedynym rodzajem tego typu lamp. Poza nimi w sprzedaży znaleźć można również świetlówki kołowe oraz uformowane na kształt litery U. Oprócz tego wyróżnić można modele kompaktowe, zintegrowane z układem stabilizującym i zapłonowym. Takie świetlówki posiadają standardowe gwinty, dzięki czemu można je wkręcać w miejsca tradycyjnych żarówek.
Podział świetlówek
Z uwagi na rodzaj zastosowanych luminoforów, świetlówki podzielić można na standardowe (z luminoforami halofosforanowymi), trójpasmowe (z luminoforami wąskopasmowymi) oraz wielopasmowe (z luminoforami wielopasmowymi). W celach zasilających stosuje się dwa rodzaje układów stablizacyjno-zapłonowych. Pierwszy z nich ma postać tradycyjną i wyposażony jest w statecznik magnetyczny zwany dławikiem oraz zapłonnik zwany starterem. Wyróżnia się także elektroniczny oraz magnetyczny układ stabilizacyjno-zapłonowy.
Zalety świetlówek energooszczędnych
Świetlówki energooszczędne zużywają nawet pięciokrotnie mniej energii, niż tradycyjne żarówki. W tym drugim przypadku jedynie 5-10 proc. energii przeznaczane jest na światło widzialne, a reszta zostaje utracona w emisji ciepła. Modele kompaktowe wytwarzają przy tym pięciokrotnie mniej ciepła do żarówek. Nawet przy stosowaniu wyższych mocy nie ma obawy termicznego uszkodzenia opraw. Nie należy jednak stosować ich w oprawach zamkniętych, z uwagi na ryzyko naruszenia układu elektronicznego. Temperatura otoczenia nie może przekraczać 50 stopni Celsjusza. Przy rzadkim włączaniu, źródła światłą tego typu wyróżniają się długim czasem pracy – od 8000 do nawet 12000 godzin. W porównaniu do tradycyjnych żarówek ich żywotność jest nawet dziesięciokrotnie dłuższa. Świetlówki charakteryzują się niską luminacją, czyli jaskrawością świecącej powierzchni. Mniejsza jest ponadto zależność strumienia świetlnego od napięcia zasilającego.